  • PCJ0G561MCL9GS
PCJ0G561MCL9GS
advertisement
Manufacturer No:
PCJ0G561MCL9GS
HK JDW NO:
555-PCJ0G561MCL9GS
Datasheet:
PCJ0G561MCL9GS
Purchasing and Inquiry
PCJ0G561MCL9GS Overview
For power systems, 5.2A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 9mOhm.Note that this part has a dissipation factor of 0.12 %.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PCJ0G561MCL9GS Features
5.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCJ0G561MCL9GS Applications
There are a lot of Nichicon PCJ0G561MCL9GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
PCJ0G561MCL9GS
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    448μA
  • Ripple Current
    5.2A
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.2A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm