  • PCJ0G681MCL1GS
PCJ0G681MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCJ0G681MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCJ0G681MCL1GS
Datasheet:
PCJ0G681MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCJ0G681MCL1GS Overview
3.95A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.The device has an ESR of 13mOhm.(DC) voltage URdc of 4V is required for stable operation.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
PCJ0G681MCL1GS Features
3.95A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 13mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -55°C~105°C
PCJ0G681MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCJ0G681MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
PCJ0G681MCL1GS
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.544mA
  • Ripple Current
    3.95A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.95A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm