  • PCJ1C331MCL1GS
PCJ1C331MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCJ1C331MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCJ1C331MCL1GS
Datasheet:
PCJ1C331MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCJ1C331MCL1GS Overview
4.35A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 16mOhm on this electrical device.Currently, a comp2nt with a pin number of 2 is in place.Dissipation factor of 0.12 % is important to note for the part.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
PCJ1C331MCL1GS Features
4.35A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 16mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCJ1C331MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCJ1C331MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCJ1C331MCL1GS
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    16mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.056mA
  • Ripple Current
    4.35A
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.35A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Ripple Current (AC)
    4.1A
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm