  • PCM50UT05
PCM50UT05
advertisement
Manufacturer No:
PCM50UT05
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-PCM50UT05
Package:
Datasheet:
PCM50UT05
Description:
XP POWER PCM50UT05 AC/DC Power Supply, Fixed, 3 Output, 90 V, 264 V, 42 W, 5 V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCM50UT05
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PCM50UT05.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Published
    2006
  • Series
    PCM50 (50W)
  • Size / Dimension
    5.75Lx2.99W x 1.69 H 146.0mmx76.0mmx43.0mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    67W
  • Power Rating
    50W
  • Number of Outputs
    3
  • Approval Agency
    CCC
  • Efficiency
    75%
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Current - Output (Max)
    5A 2A 800mA
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    5A
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Output Power
    42W
  • Voltage - Output
    5V 15V -15V
  • Voltage - Output 2
    15V
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    5A
  • Voltage - Output 3
    -15V
  • Max Output Power
    42W
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    48 1.22m
  • Input Connector
    IEC 320-C14
  • Output Connector
    DIN, 5 Pin
  • Current - Output 2
    2A
  • Min Input Voltage (AC)
    5V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Current - Output 3
    800mA