  • PCN10A-20P-2.54DS
PCN10A-20P-2.54DS
advertisement
Manufacturer No:
PCN10A-20P-2.54DS
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-PCN10A-20P-2.54DS
Package:
Datasheet:
PCN10A-20P-2.54DS
Step5Bar-code shipping tag
PCN10A-20P-2.54DS
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PCN10
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Connector Type
    Header, Male Pins
  • Number of Positions
    20
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    YES
  • IEC Conformance
    YES
  • Filter Feature
    NO
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Style
    B
  • Current Rating
    2A
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.501 inch
  • Body Breadth
    0.339 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.598 inch
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Insulation Resistance
    1000000000000Ohm
  • Polarization Key
    ENDS
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Durability
    500 Cycles
  • Mating Contact Row Spacing
    0.1 inch
  • Insulator Color
    GRAY
  • Name of Rows Loaded
    A,B
  • Contact Finish Thickness
    8.00μin 0.203μm
  • Length - Termination
    0.114 inch