  • PCR0J561MCL1GS
PCR0J561MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCR0J561MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PCR0J561MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
PCR0J561MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCR0J561MCL1GS Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 1.6A @ 100kHz.There is a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.Various factors contribute to the dissipation factor of 0.1 %.A stable operating temperature is -55°C~125°C.
PCR0J561MCL1GS Features
1.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
PCR0J561MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCR0J561MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
PCR0J561MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PCR
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    8.3mm
  • Lead Pitch
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    1.6A
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.6A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm