  • PCR1E271MCL1GS
PCR1E271MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCR1E271MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PCR1E271MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
PCR1E271MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCR1E271MCL1GS Overview
For power systems, 3.3A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 19mOhm.Various factors contribute to the dissipation factor of 0.08 %.When operating at -55°C~125°C, the temperature should remain stable.
PCR1E271MCL1GS Features
3.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 19mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
PCR1E271MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCR1E271MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
PCR1E271MCL1GS
    Select All
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    3.3A
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Weight
    900.012311mg
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    8.3mm
  • Lead Pitch
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C