  • PCS0G151MCL1GS
PCS0G151MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCS0G151MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PCS0G151MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
PCS0G151MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCS0G151MCL1GS Overview
In order to power systems, 2.2A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.A value of 25mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).A stable operating temperature is -55°C~105°C.
PCS0G151MCL1GS Features
2.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCS0G151MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCS0G151MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
PCS0G151MCL1GS
    Select All
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2121
  • Voltage
    4V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    120μA
  • Ripple Current
    2.2A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.2A @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Width
    5.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PCS
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%