  • PCS0J101MCL1GS
PCS0J101MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCS0J101MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCS0J101MCL1GS
Datasheet:
PCS0J101MCL1GS
Description:
100μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Tape & Reel (TR) 25mOhm PCS Surface Mount Polymer General Purpose
Quantity:
In Stock : 4389
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PCS0J101MCL1GS
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2121
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    126μA
  • Ripple Current
    2.4A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.4A @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Width
    5.3mm