  • PCS1A560MCL9GS
PCS1A560MCL9GS
advertisement
Manufacturer No:
PCS1A560MCL9GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PCS1A560MCL9GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
PCS1A560MCL9GS
Purchasing and Inquiry
PCS1A560MCL9GS Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 2.3A @ 100kHz.ESR (Equivalent Series Resistance) of 27mOhm is observed in this electrical device.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
PCS1A560MCL9GS Features
2.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 27mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCS1A560MCL9GS Applications
There are a lot of Nichicon PCS1A560MCL9GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
PCS1A560MCL9GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PCS
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2626
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    112μA
  • Ripple Current
    2.3A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.3A @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    7.3mm