  • PCS1A680MCL1GS
PCS1A680MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCS1A680MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCS1A680MCL1GS
Datasheet:
PCS1A680MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCS1A680MCL1GS Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 2.1A @ 100kHz.There is a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PCS1A680MCL1GS Features
2.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCS1A680MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCS1A680MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
PCS1A680MCL1GS
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2121
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    136μA
  • Ripple Current
    2.1A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.1A @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Width
    5.3mm