  • PCV1C151MCL2GS
PCV1C151MCL2GS
advertisement
Manufacturer No:
PCV1C151MCL2GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PCV1C151MCL2GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
PCV1C151MCL2GS
Purchasing and Inquiry
PCV1C151MCL2GS Overview
Systems need 1.7A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.A value of 34mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PCV1C151MCL2GS Features
1.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 34mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCV1C151MCL2GS Applications
There are a lot of Nichicon PCV1C151MCL2GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
PCV1C151MCL2GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PCV
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    34mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    480μA
  • Ripple Current
    1.7A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm