  • PCV1C271MCL1GS
PCV1C271MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCV1C271MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PCV1C271MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
PCV1C271MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCV1C271MCL1GS Overview
In order to power systems, 2.3A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.There is a 26mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.The 2 comp2nt remains in place.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
PCV1C271MCL1GS Features
2.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 26mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCV1C271MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCV1C271MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
PCV1C271MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    26mOhm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    864μA
  • Ripple Current
    2.3A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.3A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    12mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Number of Pins
    2
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PCV
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C