  • PCV1D470MCL1GS
PCV1D470MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCV1D470MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCV1D470MCL1GS
Datasheet:
PCV1D470MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCV1D470MCL1GS Overview
For power systems, 1A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 55mOhm, this electrical device works as follows.In place is a comp2nt with a pin number of 2.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
PCV1D470MCL1GS Features
1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 55mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCV1D470MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCV1D470MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCV1D470MCL1GS
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Lead Pitch
    2.1mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    188μA
  • Ripple Current
    1A
  • Ripple Current @ High Frequency
    1A @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    7.3mm