  • PCV1H150MCL1GS
PCV1H150MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCV1H150MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCV1H150MCL1GS
Datasheet:
PCV1H150MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCV1H150MCL1GS Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 1.1A @ 100kHz to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 63mOhm, this electrical device works as follows.The comp2nt with the pin number 2 remains in place.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PCV1H150MCL1GS Features
1.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 63mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCV1H150MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCV1H150MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCV1H150MCL1GS
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    63mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    150μA
  • Ripple Current
    1.1A
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.1A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm