  • PCV1K120MCL1GS
PCV1K120MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCV1K120MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCV1K120MCL1GS
Datasheet:
PCV1K120MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCV1K120MCL1GS Overview
1.8A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.The device has an ESR of 41mOhm.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
PCV1K120MCL1GS Features
1.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 41mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCV1K120MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCV1K120MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCV1K120MCL1GS
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    12μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    41mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    192μA
  • Ripple Current
    1.8A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm