  • PCV1V121MCL7GS
PCV1V121MCL7GS
advertisement
Manufacturer No:
PCV1V121MCL7GS
HK JDW NO:
555-PCV1V121MCL7GS
Datasheet:
PCV1V121MCL7GS
Purchasing and Inquiry
PCV1V121MCL7GS Overview
Systems need 3.8A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.ESR (Equivalent Series Resistance) of 23mOhm is observed in this electrical device.There is a dissipation factor of 0.12 % for the part.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
PCV1V121MCL7GS Features
3.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 23mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCV1V121MCL7GS Applications
There are a lot of Nichicon PCV1V121MCL7GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCV1V121MCL7GS
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    23mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    840μA
  • Ripple Current
    3.8A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.8A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm