  • PCV1V180MCL1GS
PCV1V180MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCV1V180MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCV1V180MCL1GS
Datasheet:
PCV1V180MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCV1V180MCL1GS Overview
System power is determined by 900mA @ 100kHz ripple current on a high frequency.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 64mOhm, this electrical device works as follows.The 2 pin remains in place.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
PCV1V180MCL1GS Features
900mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 64mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCV1V180MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCV1V180MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCV1V180MCL1GS
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    18μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    2.1mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    64mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    126μA
  • Ripple Current
    900mA
  • Ripple Current @ High Frequency
    900mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    7.3mm