  • PCV1V820MCL7GS
PCV1V820MCL7GS
advertisement
Manufacturer No:
PCV1V820MCL7GS
HK JDW NO:
555-PCV1V820MCL7GS
Datasheet:
PCV1V820MCL7GS
Purchasing and Inquiry
PCV1V820MCL7GS Overview
3.6A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 24mOhm, this electrical device works as follows.There is a dissipation factor of 0.12 % for the part.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PCV1V820MCL7GS Features
3.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 24mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCV1V820MCL7GS Applications
There are a lot of Nichicon PCV1V820MCL7GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCV1V820MCL7GS
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    24mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    574μA
  • Ripple Current
    3.6A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.6A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm