  • PCV2A6R8MCL1GS
PCV2A6R8MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCV2A6R8MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PCV2A6R8MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
PCV2A6R8MCL1GS
Description:
PCV Series 6.8μF 100V Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can - SMD Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 6.8μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can - SMD. This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to PCV series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the PCV2A6R8MCL1GS capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon PCV2A6R8MCL1GS is suitable to conduct the ripple current at 1.5A. PCV2A6R8MCL1GS Capacitor is mounted by PCB, Surface Mount. The typical values of Voltage - Rated DC are 100V. PCV2A6R8MCL1GS Capacitor. There are 136μA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has SMD/SMT terminations in total. Voltage - Rated often has values of 100V. This device's minimum working temperature must not be less than -55°C. It's recommended that you utilize it when the temperature is below 105°C.
PCV Series
Capacitance: 6.8μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can - SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of PCV2A6R8MCL1GS Aluminum Polymer Capacitors.
  • Motor Start
  • Decoupling Noise Filtering
  • Server motherboards
  • Spot Welding
  • DC/DC, DC/AC, and AC/AC converters
  • Voltage Doubling
  • DC Link
  • Computer motherboards
  • Flashtube Ignition
  • DC Buffering
Step5Bar-code shipping tag
PCV2A6R8MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PCV
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    48mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    136μA
  • Ripple Current
    1.5A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    10mm