  • PCV2B120MCL1GS
PCV2B120MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCV2B120MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCV2B120MCL1GS
Datasheet:
PCV2B120MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCV2B120MCL1GS Overview
In order to power systems, 1.4A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.The device has an ESR of 69mOhm.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
PCV2B120MCL1GS Features
1.4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 69mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCV2B120MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCV2B120MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
PCV2B120MCL1GS
  • Mount
    PCB
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    12μF
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Packing Method
    TR, 15 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    69mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    300μA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.398 10.10mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm