  • PCW1J-B24-KAB103L
PCW1J-B24-KAB103L
advertisement
Manufacturer No:
PCW1J-B24-KAB103L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PCW1J-B24-KAB103L
Package:
Datasheet:
PCW1J-B24-KAB103L
Description:
Potentiometers 10K 20% Sq 22mm Single Turn
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCW1J-B24-KAB103L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Brackets, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    20.999994g
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1998
  • Series
    PC-Slimline
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±1000ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -1°C
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    750mW
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Depth
    22.22mm
  • Construction
    Square
  • Base Part Number
    PCW1J
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Size Code
    8787
  • Bushing Thread
    M9 x 0.75
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.920 x 0.874 Face x 0.327 H 23.37mmx22.20mmx8.31mm
  • Diameter
    6.35mm
  • Length
    23.37mm
  • Width
    23.4mm
  • Actuator Length
    0.750 19.05mm