  • PCW1J-R24-BAB103L
PCW1J-R24-BAB103L
advertisement
Manufacturer No:
PCW1J-R24-BAB103L
HK JDW NO:
103-PCW1J-R24-BAB103L
Package:
Datasheet:
PCW1J-R24-BAB103L
Description:
Res POT 10K Ohm 20% 3/4W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm (23.37 X 32.31mm) Pin Panel Mount/Bracket Mount
Step5Bar-code shipping tag
PCW1J-R24-BAB103L
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.920 x 0.874 Face x 0.327 H 23.37mmx22.20mmx8.31mm
  • Diameter
    6mm
  • Length
    23.37mm
  • Actuator Length
    0.945 24.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Brackets, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    20.999994g
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    PC-Slimline
  • Tolerance
    ±20%
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±1000ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -1°C
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • HTS Code
  • Power Rating
    750mW
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Depth
    22.22mm
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W