  • PCX1D121MCL1GS
PCX1D121MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCX1D121MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PCX1D121MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
PCX1D121MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCX1D121MCL1GS Overview
Systems need 1.8A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.The device has an ESR of 35mOhm.Dissipation factor of the part is 0.12 %.It is recommended to operate at -55°C~125°C for stable operation.
PCX1D121MCL1GS Features
1.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 35mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
PCX1D121MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCX1D121MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
PCX1D121MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PCX
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Lead Pitch
    4.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm
  • Lead Diameter
    1.1 mm
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    480μA
  • Ripple Current
    1.8A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    8mm