  • PCX1D181MCL1GS
PCX1D181MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCX1D181MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCX1D181MCL1GS
Datasheet:
PCX1D181MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCX1D181MCL1GS Overview
Systems need 2.3A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 28mOhm.Dissipation factor of 0.12 % is important to note for the part.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~125°C.
PCX1D181MCL1GS Features
2.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 28mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
PCX1D181MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCX1D181MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCX1D181MCL1GS
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    TIN OVER COPPER
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Lead Pitch
    4.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    1.1 mm
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    720μA
  • Ripple Current
    2.3A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm