  • PD42-4-1240-TMCL
PD42-4-1240-TMCL
advertisement
Manufacturer No:
PD42-4-1240-TMCL
HK JDW NO:
804-PD42-4-1240-TMCL
Package:
Datasheet:
PD42-4-1240-TMCL
Description:
Quantity:
In Stock : 5
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PD42-4-1240-TMCL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Hole Spacing
    1.220 (31.00mm)
  • Operating Temperature
    -20°C~50°C
  • Series
    PANdrive™
  • Published
    2018
  • Size / Dimension
    Square - 1.654 x 1.654 42.00mmx42.00mm
  • Feature
    Integrated Controller, Flatted Shaft
  • Part Status
    Active
  • Type
    Hybrid
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Termination Style
    Wire Leads with Connector
  • Accuracy
    ±5%
  • Coil Resistance
    2.3Ohm
  • Coil Type
    Bipolar
  • Step Angle
    1.8°
  • Steps per Revolution
    200
  • Torque - Holding (oz-in / mNm)
    99.1 / 700
  • NEMA Frame Size
    17
  • Rotor Inertia
    102gcm2
  • Diameter - Shaft
    0.197 (5.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    0.945 24.00mm