  • PDA241-SRT01-105A2
PDA241-SRT01-105A2
advertisement
Manufacturer No:
PDA241-SRT01-105A2
HK JDW NO:
103-PDA241-SRT01-105A2
Package:
Description:
Potentiometers 1Mohms .25W Audio SRT 24T Knurled Sft
Step5Bar-code shipping tag
PDA241-SRT01-105A2
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Tolerance
    ±15%
  • Pbfree Code
    yes
  • Resistance
    1MOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Round - 0.953Dia x 0.504 H 24.20mmx12.80mm
  • Actuator Length
    0.748 19.00mm