  • PDA241-SRT02-253A2
PDA241-SRT02-253A2
advertisement
Manufacturer No:
PDA241-SRT02-253A2
HK JDW NO:
103-PDA241-SRT02-253A2
Package:
Description:
Potentiometers 25Kohms .25W Audio SRT Plain Shaft
Step5Bar-code shipping tag
PDA241-SRT02-253A2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±15%
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    25kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    Round
  • Working Voltage
    250V
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Size - Body
    Round - 0.953Dia x 0.504 H 24.20mmx12.80mm
  • Actuator Length
    0.748 19.00mm