  • PDB181-GTR02-504B0
PDB181-GTR02-504B0
advertisement
Manufacturer No:
PDB181-GTR02-504B0
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PDB181-GTR02-504B0
Package:
Description:
POT 500K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PDB181-GTR02-504B0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    LUG
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pro Audio PDB181-GTR
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    500kOhm
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Base Part Number
    PDB181
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W
  • Operating Temperature (Max)
    50°C
  • Actuator Type
    Round
  • Working Voltage
    200V
  • Rated Temperature
    50°C
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Square - 0.670 x 0.650 Face x 0.650 H 17.00mmx16.50mmx16.50mm
  • Actuator Length
    0.748 19.00mm