  • PDB181-K220K-502B
PDB181-K220K-502B
advertisement
Manufacturer No:
PDB181-K220K-502B
HK JDW NO:
103-PDB181-K220K-502B
Package:
Datasheet:
PDB181-K220K-502B
Description:
Res Carbon Film POT 5K Ohm 20% 1/5W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm (29.5 X 17 X 21mm) Pin Panel Mount/Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
PDB181-K220K-502B
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    Pro Audio PDB18
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Depth
    17mm
  • Base Part Number
    PDB181
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    Detent
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Square - 0.670 x 0.650 Face x 0.650 H 17.00mmx16.50mmx16.50mm
  • Length
    29.5mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm