  • PDB181-K415K-102A2
PDB181-K415K-102A2
advertisement
Manufacturer No:
PDB181-K415K-102A2
HK JDW NO:
103-PDB181-K415K-102A2
Package:
Description:
POT 1K OHM 1/10W CARBON LOG
Step5Bar-code shipping tag
PDB181-K415K-102A2
  • Mount
    Through Hole
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    Pro Audio PDB18
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pin
  • Resistance
    1kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Base Part Number
    PDB181
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Square - 0.670 x 0.650 Face x 0.650 H 17.00mmx16.50mmx16.50mm
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm