  • PDB181-K420F-103A2
PDB181-K420F-103A2
advertisement
Manufacturer No:
PDB181-K420F-103A2
HK JDW NO:
103-PDB181-K420F-103A2
Package:
Description:
POT 10K OHM 1/10W CARBON LOG
Step5Bar-code shipping tag
PDB181-K420F-103A2
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    Pro Audio PDB18
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Base Part Number
    PDB181
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Flatted
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Square - 0.670 x 0.650 Face x 0.650 H 17.00mmx16.50mmx16.50mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm