  • PDB183-GTR32-504A2
PDB183-GTR32-504A2
advertisement
Manufacturer No:
PDB183-GTR32-504A2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PDB183-GTR32-504A2
Package:
Description:
POT 500K OHM 1/10W CARBON LOG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PDB183-GTR32-504A2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    Pro Audio PDB183-GTR
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    500kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    150V
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Base Part Number
    PDB183
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W
  • Actuator Type
    Round
  • Bushing Thread
    3/8
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    Push-Pull, DPDT
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Round - 0.669Diax1.031L 17.00mmx26.20mm + Switch
  • Actuator Length
    1.083 27.50mm