  • PDB184-K425K-503A1
PDB184-K425K-503A1
advertisement
Manufacturer No:
PDB184-K425K-503A1
HK JDW NO:
103-PDB184-K425K-503A1
Package:
Datasheet:
Description:
POT 50K OHM 0.06W CARBON LOG
Step5Bar-code shipping tag
PDB184-K425K-503A1
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    Pro Audio PDB184
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PCB
  • Resistance
    50kOhm
  • Power (Watts)
    0.06W
  • Power Rating
    60mW
  • Max Power Dissipation
    60mW
  • Base Part Number
    PDB184
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    Rotary, SPDT
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Round - 0.669Diax0.461L 17.00mmx11.70mm + Switch
  • Actuator Length
    0.984 25.00mm