  • PDB241-E420K-105A2
PDB241-E420K-105A2
advertisement
Manufacturer No:
PDB241-E420K-105A2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PDB241-E420K-105A2
Package:
Description:
POT 1M OHM 1/4W CARBON LOG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PDB241-E420K-105A2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    Pro Audio PDB24
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    1MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    24mm
  • Construction
    Rotary
  • Base Part Number
    PDB241
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Working Voltage
    250V
  • Bushing Thread
    M8 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Round - 0.945Dia x 0.465 H 24.00mmx11.80mm
  • Length
    31.8mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm