  • PDB241-E420P-105A1
PDB241-E420P-105A1
advertisement
Manufacturer No:
PDB241-E420P-105A1
HK JDW NO:
103-PDB241-E420P-105A1
Package:
Description:
POT 1M OHM 1/4W CARBON LOG
Step5Bar-code shipping tag
PDB241-E420P-105A1
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    1MOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rotary
  • Resistor Type
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Actuator Type
    Round
  • Working Voltage
    250V
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Round - 0.945Dia x 0.465 H 24.00mmx11.80mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm