  • PDV15-22P-104B
PDV15-22P-104B
advertisement
Manufacturer No:
PDV15-22P-104B
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PDV15-22P-104B
Package:
Datasheet:
PDV15-22P-104B
Description:
Slide Potentiometers 100K 20% Linear Open Frame
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PDV15-22P-104B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    PDV
  • Size / Dimension
    Rectangular - 1.378Lx0.154W x 0.512 H 35.00mmx3.90mmx13.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Technology
    CARBON COMPOSITION
  • Depth
    3.9mm
  • Base Part Number
    PDV15
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Actuator Type
    SLIDE
  • Lead Length
    3.6mm
  • Adjustment Type
    Top
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Ganging Number
    2
  • Travel Range
    15mm
  • Fader Type
    Dual
  • Height
    13.0048mm