  • PDZVTFTR24B
PDZVTFTR24B
advertisement
Manufacturer No:
PDZVTFTR24B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-PDZVTFTR24B
Package:
SOD-128
Datasheet:
PDZVTFTR24B
Purchasing and Inquiry
PDZVTFTR24B Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 10μA @ 19V.Voltage (Tol) is limited to 6.98%.Zener (Nom) voltage is reduced to 24V during operation.This device must be operated with the working test voltage set to 10mA.
PDZVTFTR24B Features
reverse leakage current of 10μA @ 19V
10μA @ 19V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 10mA
minimal dynamic impedance is 10mA
PDZVTFTR24B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor PDZVTFTR24B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
PDZVTFTR24B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-128
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±7.5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 19V
  • Power - Max
    1W
  • Impedance-Max
    16Ohm
  • Reference Voltage
    24V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    24V
  • Voltage Tol-Max
    6.98%
  • Working Test Current
    10mA