  • PDZVTR11B
PDZVTR11B
advertisement
Manufacturer No:
PDZVTR11B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-PDZVTR11B
Package:
SOD-128
Datasheet:
PDZVTR11B
Purchasing and Inquiry
PDZVTR11B Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 10μA @ 8V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 11.65V during operation.This device can only be operated when the working test voltage is set to 20mA.
PDZVTR11B Features
reverse leakage current of 10μA @ 8V
10μA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 20mA
minimal dynamic impedance is 20mA
PDZVTR11B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor PDZVTR11B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
PDZVTR11B
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PDZVTR11B.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-128
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±5.58%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 8V
  • Power - Max
    1W
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Reference Voltage
    11V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    11.65V
  • Working Test Current
    20mA