  • PE-0402CD820KTG
PE-0402CD820KTG
advertisement
Manufacturer No:
PE-0402CD820KTG
HK JDW NO:
664-PE-0402CD820KTG
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
PE-0402CD820KTG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PE-0402CD820KTG
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    0402CD
  • Size / Dimension
    0.047Lx0.026W 1.19mmx0.66mm
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Vendor Undefined
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    0.082 µH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.25Ohm
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    16
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Rated Current-Max
    0.1A
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 250 MHZ
  • Self Resonant Frequency
    1680MHz
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.61mm