  • PE-0805CD241JTT
PE-0805CD241JTT
advertisement
Manufacturer No:
PE-0805CD241JTT
HK JDW NO:
664-PE-0805CD241JTT
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PE-0805CD241JTT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PE-0805CD241JTT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    8050CD
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.090Lx0.066W 2.29mmx1.68mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    350mA
  • Inductance
    240nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    690MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    44 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    44
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz
  • Case/Size Code
    0805
  • Rated Current-Max
    0.35A
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 250 MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.062 1.58mm