  • PE-1008CD470JTT
PE-1008CD470JTT
advertisement
Manufacturer No:
PE-1008CD470JTT
HK JDW NO:
664-PE-1008CD470JTT
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
PE-1008CD470JTT
Description:
FIXED IND 47NH 1A 80 MOHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PE-1008CD470JTT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    1008CD
  • Size / Dimension
    0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Composition
    Ceramic, Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.79mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    1A
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    47nH
  • Test Frequency
    50MHz
  • DC Resistance (DCR)
    80mOhm Max
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    1.2GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    65 @ 350MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    65
  • Q Factor
    65
  • Height
    2.29mm
  • Height Seated (Max)
    0.090 2.29mm