  • PEC11R-4115K-S0018
PEC11R-4115K-S0018
advertisement
Manufacturer No:
PEC11R-4115K-S0018
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PEC11R-4115K-S0018
Purchasing and Inquiry
PEC11R-4115K-S0018 Overview
PEC11R-4115K-S0018 Features
Series: PEC11R
Termination: PC Pin
PEC11R-4115K-S0018 Applications
There are a lot of Bourns Inc. PEC11R-4115K-S0018 Encoders applications.
  • Printers
  • RF-based home automation system
  • Automatic Wireless Health Monitoring System in Hospitals for Patients
  • Speed synchronization of multiple motors in industries
  • War field flying robot with a using night-vision flying camera
  • Secret Code Enabled Secure Communication using RF Technology
  • Encoder for the electronics industry
  • War- Field -Flying Robot with a Night Vision Flying Camera
  • Encoder for the medical industry most common for breast cancer treatment in the world
  • Plotters
Step5Bar-code shipping tag
PEC11R-4115K-S0018
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    PCB, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel, PCB Through Hole
  • Published
    2008
  • Series
    PEC11R
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Orientation
    Vertical
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    6mm Dia Knurled End
  • Output Type
    Quadrature (Incremental)
  • Number of Channels
    2
  • Optoelectronic Device Type
    ROTARY POSITION ENCODER
  • Hole Diameter
    1.8 mm
  • Encoder Type
    Mechanical
  • Detent
    Yes
  • Pulses per Revolution
    18
  • Rotational Life (Cycles Min)
    30K
  • Height
    13.4mm
  • Length
    21.5mm
  • Width
    12.5mm