  • PEG124YF2100QL1
PEG124YF2100QL1
advertisement
Manufacturer No:
PEG124YF2100QL1
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PEG124YF2100QL1
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
10μF Capacitor 30% 133mA Axial
Quantity:
In Stock : 278
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PEG124YF2100QL1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Published
    2014
  • Tolerance
    30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    BULK
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    42mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.7Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    450V
  • Ripple Current
    133mA
  • Current - Leakage
    31μA
  • Diameter
    16mm
  • Height
    29mm
  • Length
    29mm