  • PEH169YD3220MU2
PEH169YD3220MU2
advertisement
Manufacturer No:
PEH169YD3220MU2
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PEH169YD3220MU2
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
220μF Capacitor 20% 1.8A 13mm Aluminum
Quantity:
In Stock : 44
Step5Bar-code shipping tag
PEH169YD3220MU2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Screw
  • Package / Case
    Aluminum
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    13mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    440mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    4.297mA
  • Ripple Current
    1.8A
  • Diameter
    36.6mm
  • Height
    97.5mm
  • Length
    97.5mm