  • PESD24VS2UQ,115
PESD24VS2UQ,115
advertisement
Manufacturer No:
PESD24VS2UQ,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PESD24VS2UQ,115
Package:
SOT-663
Datasheet:
PESD24VS2UQ,115
Description:
NEXPERIA - PESD24VS2UQ,115 - ESD-Schutzbaustein, TVS, 27 V, SOT-663, 3 Pin(s), 24 V, PESD2 Series
Step5Bar-code shipping tag
PESD24VS2UQ,115
    Select All
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PESD*S2U
  • Pin Count
    3
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    150W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    3A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    70V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    24V Max
  • Unidirectional Channels
    2
  • Breakdown Voltage
    26.5V
  • Capacitance @ Frequency
    23pF @ 1MHz
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    150W
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    SOT-663
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA