  • PFD3215-222MEB
PFD3215-222MEB
advertisement
Manufacturer No:
PFD3215-222MEB
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-PFD3215-222MEB
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
PFD3215-222MEB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PFD3215-222MEB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 16 hours ago)
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2007
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    265mOhm
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    2
  • Construction
    Rectangular
  • Inductance
    2.2 μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • Max DC Current
    1.15A
  • Frequency - Self Resonant
    270MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    1309
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    265mOhm
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Inductance-Nom (L)
    2.2 µH
  • RMS Current (Irms)
    570mA
  • Inductance - Parallel
    2.2 μH
  • Number of Coils
    2
  • Height
    1.5mm
  • Length
    3.32mm
  • Width
    2.33mm