  • PFE5K1R30E
PFE5K1R30E
advertisement
Manufacturer No:
PFE5K1R30E
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-PFE5K1R30E
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
PFE5K1R30E
Description:
Wirewound Resistors 1.093kW 1.3ohm 10% High Power
Step5Bar-code shipping tag
PFE5K1R30E
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Bolt, Brackets
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Terminal Shape
    SPECIAL
  • Mounting Feature
    Brackets
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    Powr-Rib®PFE
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±500ppm/°C
  • Resistance
    1.3Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    1093W
  • Voltage - Rated
    10V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    1.093kW
  • Max Power Dissipation
    1.093kW
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rugged
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Voltage - Rated AC
    38V
  • Rated Power Dissipation (P)
    1093W
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Ceramic
  • Height
    58.75mm
  • Length
    412.75mm