  • PFE5K2R80
PFE5K2R80
advertisement
Manufacturer No:
PFE5K2R80
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-PFE5K2R80
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
PFE5K2R80
Description:
Wirewound Resistors 744 W 2.8ohm 10% High Power
Step5Bar-code shipping tag
PFE5K2R80
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PFE5K2R80.
    Select All
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    744W
  • Max Power Dissipation
    744W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    58.75mm
  • Construction
    Ribbed
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Size Code
    70
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Ceramic
  • Diameter
    413mm
  • Height
    58.75mm
  • Length
    412.75mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Bolt, Brackets
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Terminal Shape
    SPECIAL
  • Mounting Feature
    Brackets
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    Powr-Rib®PFE
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±500ppm/°C
  • Resistance
    2.8Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    RATED CURRENT: 16.3A