  • PFL1005-721MRU
PFL1005-721MRU
advertisement
Manufacturer No:
PFL1005-721MRU
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-PFL1005-721MRU
Package:
SMD/SMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PFL1005-721MRU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 hours ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Composite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2012
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    720 nH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • Max DC Current
    490mA
  • Frequency - Self Resonant
    590MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    280mA
  • Case/Size Code
    0402
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    660mOhm
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Inductance-Nom (L)
    0.72 µH
  • RMS Current (Irms)
    470mA
  • Height
    710μm
  • Length
    1.14mm